Ile kosztuje system do szkoły tańca w 2026 — modele cenowe
Remigiusz, Savali · opublikowano · aktualizacja
Jakie modele cenowe stosują systemy dla studiów?
Cena z cennika rzadko jest pełnym kosztem. Ważniejsze jest, od czego zależy opłata, bo to decyduje, ile zapłacisz, gdy studio urośnie. W systemach do zapisów i karnetów spotyka się pięć podejść:
| Model | Od czego zależy opłata | Co rośnie razem ze studiem |
|---|---|---|
| stały abonament (pakiety, wersje) | wybrany pakiet, czasem liczba lokalizacji | zwykle nic, do granicy pakietu |
| opłata za aktywnego klienta | liczba osób aktywnych w miesiącu | koszt rośnie z liczbą klientów, czasem do limitu |
| opłata za rezerwację | liczba zapisów w miesiącu | koszt rośnie z frekwencją |
| prowizja od płatności | procent obrotu przechodzącego przez system | koszt rośnie z przychodem |
| wycena indywidualna | zakres wdrożenia, wielkość firmy | zależy od umowy |
Niezależnie od modelu osobno płaci się operatorowi płatności (BLIK, karty, przelewy) — chyba że dostawca systemu wprost wlicza te opłaty w swoją stawkę. Przykład opublikowanej stawki: Stripe w Polsce podaje 1,6% + 1,00 zł za płatność BLIK i 1,5% + 1,00 zł za standardowe karty z Europejskiego Obszaru Gospodarczego [10].
Ile kosztują systemy, które publikują cennik?
Poniżej opublikowane ceny wejściowe wybranych systemów używanych przez studia zajęć grupowych. To nie jest ranking — zestawienie pokazuje, jak różne modele wyglądają w praktyce. Ceny mogą się zmienić; zawsze sprawdzaj aktualny cennik u dostawcy.
| System | Model | Cena wejściowa (jak opublikowano) | Netto / brutto | Od czego zależy | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|
| Savali | stały abonament | Basic 149 zł netto/mies., Pro 349 zł netto/mies.; rocznie 1520 zł i 3560 zł netto | netto, + 23% VAT | pakiet i liczba lokalizacji (Basic 1, Pro do 5); bez limitu klientów | [1], [2] |
| Fitssey | opłata za rezerwację | „od 29 zł miesięcznie”, do 50 rezerwacji miesięcznie za darmo | netto, + 23% VAT | liczba rezerwacji w miesiącu | [3] |
| WodGuru | opłata za aktywnego klienta | 0 zł do 10 klubowiczów; Pro 5 zł za klubowicza, maks. 499 zł netto/mies. | netto | liczba klubowiczów, moduły dodatkowe | [4] |
| Momoyoga | pakiety + prowizja w planie darmowym | Free 0 EUR z opłatą platformy 5% od płatności online; Standard 29 EUR/mies. przy płatności rocznej | bez VAT dla klientów z UE | plan, sposób płatności | [5] |
| TeamUp | opłata za aktywnych klientów | przykład z kalkulatora: 189 USD/mies. dla 101–200 aktywnych klientów | nie podano w źródle | liczba aktywnych klientów w miesiącu | [6] |
| Mindbody | pakiety, za lokalizację | „od 99 EUR/mies. za lokalizację” (wersja strony dla Europy); ceny planów na zapytanie | nie podano w źródle | plan, liczba lokalizacji, dodatki | [9] |
| bsport | wycena indywidualna | cena na zapytanie | — | zakres potrzeb studia | [7] |
| Glofox | wycena indywidualna | cena na zapytanie | — | — | [8] |
Ceny sprawdzono 2026-10-05, a ceny Savali 2026-10-06. Definicje „aktywnego klienta” i „rezerwacji” różnią się między dostawcami — np. TeamUp liczy jako aktywną osobę, która w danym miesiącu zapisała się na zajęcia lub coś kupiła [6], a Fitssey liczy każdą rezerwację dokonaną w cyklu rozliczeniowym przez studio i klientów [3].
Jak każdy model rośnie razem ze studiem?
Weźmy przykładowe studio: 150 aktywnych klientów, 40 000 zł obrotu miesięcznie, 900 rezerwacji miesięcznie (6 na klienta), 400 płatności online po 100 zł. Druga kolumna liczbowa to to samo studio po podwojeniu skali. Stawki w tabeli to przykład dobrany do obliczeń, a nie cena konkretnego dostawcy.
| Model (przykładowe parametry) | Wzór | 150 klientów, 40 000 zł | 300 klientów, 80 000 zł |
|---|---|---|---|
| abonament A = 300 zł | K = A | 300 zł | 300 zł |
| za klienta s = 4 zł, bez limitu | K = s × N | 600 zł | 1200 zł |
| za klienta s = 4 zł, limit 500 zł | K = min(s × N; limit) | 500 zł | 500 zł |
| za rezerwację s = 0,40 zł, 50 gratis | K = s × (R − 50) | 340 zł | 700 zł |
| prowizja platformy p = 2% | K = p × O | 800 zł | 1600 zł |
| operator płatności (BLIK wg stawki Stripe [10]) | K = 1,6% × O + 1,00 zł × T | 1040 zł | 2080 zł |
Oznaczenia: N — aktywni klienci, R — rezerwacje, O — obrót online, T — liczba transakcji. Ostatni wiersz dolicza się do każdego z modeli powyżej (o ile dostawca nie wlicza płatności w swoją stawkę): 1,6% × 40 000 zł = 640 zł plus 400 × 1,00 zł = 400 zł, razem 1040 zł.
Co z tego wynika:
- przy abonamencie koszt na klienta spada, gdy studio rośnie (300 zł / 150 = 2 zł, 300 zł / 300 = 1 zł),
- przy opłacie za klienta lub rezerwację koszt rośnie liniowo, chyba że cennik ma górny limit,
- prowizja rośnie razem z przychodem i nakłada się na opłatę operatora płatności — przy podwojeniu obrotu podwajają się obie.
Jak policzyć koszt dla własnego studia?
- Zbierz cztery liczby z ostatnich 3 miesięcy: aktywni klienci, rezerwacje, obrót online, liczba płatności online. Weź miesiąc najwyższy, nie średnią — ruch w studiu bywa sezonowy.
- Dla każdego dostawcy zapisz wzór, a nie tylko cenę z nagłówka cennika: co jest jednostką, jaki jest darmowy próg, czy jest górny limit.
- Dolicz moduły, których potrzebujesz: np. WodGuru wycenia czytnik kart i recepcję samoobsługową po 39 zł miesięcznie każdy [4], a TeamUp aplikację z własną marką na 99 USD miesięcznie [6].
- Dolicz operatora płatności i SMS-y, jeśli nie są w cenie.
- Przelicz na 12 miesięcy i porównaj płatność roczną z miesięczną. Przykład dla Savali (kwoty netto + 23% VAT): Basic 149 zł × 12 = 1788 zł, rocznie 1520 zł, różnica 268 zł; Pro 349 zł × 12 = 4188 zł, rocznie 3560 zł, różnica 628 zł [1].
- Powtórz obliczenie dla studia dwa razy większego. To pokaże, czy wybrany model nie stanie się problemem za rok.
Co jeszcze wpływa na koszt poza ceną z cennika?
- Netto czy brutto — część dostawców podaje ceny netto (np. Fitssey, WodGuru i Savali [3], [4], [2]); studio bez prawa do odliczenia VAT płaci o 23% więcej.
- Waluta — ceny w EUR lub USD zmieniają się w złotówkach z kursem.
- Okres wypowiedzenia i umowa — abonament miesięczny bez zobowiązania jest łatwiej zmienić niż umowę roczną.
- Migracja danych — import klientów i karnetów z pliku oszczędza godziny ręcznego przepisywania.
- Limity ukryte w pakietach — liczba lokalizacji, instruktorów, kont recepcji lub wiadomości.
Gdzie w tym zestawieniu jest Savali?
Savali stosuje stały abonament: Basic 149 zł netto + 23% VAT miesięcznie dla jednej lokalizacji i Pro 349 zł netto + 23% VAT miesięcznie do pięciu lokalizacji, bez limitu klientów i instruktorów [1], [2]. Savali nie pobiera prowizji od płatności — pieniądze trafiają na konto studia u operatora (Przelewy24 lub Stripe), więc opłaty operatora płatności nadal obowiązują. Szczegóły na stronie cennik, a sposób podłączenia płatności w rozdziale Płatności i faktury. Jeśli porównujesz systemy pod kątem funkcji, zajrzyj też do poradników o zapisach bez telefonów i kartach sportowych.
Źródła
- Savali — publiczny cennik planów (API) — sprawdzono 2026-10-05
- Savali — Cennik — sprawdzono 2026-10-06
- Fitssey — Cennik — sprawdzono 2026-10-05
- WodGuru — Cennik — sprawdzono 2026-10-05
- Momoyoga — Pricing — sprawdzono 2026-10-05
- TeamUp — Pricing — sprawdzono 2026-10-05
- bsport — Pricing — sprawdzono 2026-10-05
- Glofox — Pricing — sprawdzono 2026-10-05
- Mindbody — Pricing — sprawdzono 2026-10-05
- Stripe — Cennik dla Polski — sprawdzono 2026-10-05